Przybory szkolne to część niezbędnego wyposażenia ucznia

Przybory szkolne, takie jak: zeszyty, ołówki, długopisy, piórnik, linijki, ekierki, cyrkle, gumki do mazania, korektory, temperówki, kredki, bloki techniczne i zwykłe, tornister albo plecak, papier milimetrowy, przydają się głównie dzieciom w okresie nauki.

Rodzice zaopatrują swe pociechy w rzeczy niezbędne do pracy w szkole najczęściej w czasie wakacji. W lipcu lub sierpniu ruszają do sklepów albo hipermarketów na duże zakupy, które kończą się wyładowanym po brzegi koszykiem albo wózkiem sklepowym.

Starsi uczniowie i studenci zwykle sami zaopatrują się w niezbędne przybory szkolne. Oni najczęściej kupują bruliony i grube zeszyty w większych formatach. W dużych zeszytach łatwiej się zapisuje, tworzy mapy myśli. Notowanie na zajęciach w starszych klasach szkolnych i na studiach wymaga nie tylko zapisywania tekstu, ale szybo wykonywanych prowizorycznych rysunków, które pomagają zapamiętać przekazywany przez prowadzących zajęcia materiał.

Młodsze dzieci lubią mieć przybory kolorowe, z naklejonymi postaciami z bajek. Maluchom poza typowymi przyborami potrzebny jest też strój do zajęć z wychowania fizycznego. Standardowy strój składa się z koszulki typu t-shirt albo koszulki na ramiączkach, spodenek i tenisówek bądź adidasów.