Zdrowa wątroba i profilaktyczne szczepienia.

Wątroba jest jednym z naszych najważniejszych organów wewnętrznych. Pełni ona kluczową funkcję w przemianie materii. Niestety bardzo często zdarza się, że ją zaniedbujemy, zapominając o tym, że jest ona niezwykle ważna. Poza niezdrową dietą obfitującą w tłuszcze, nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny, która chroni nas przed różnymi chorobami. Żółtaczka jest jedną z tych chorób, którą można zarazić się między innymi poprzez korzystanie z tych samych naczyń czy picie wody z jednej butelki.

Wirus żółtaczki jest do stu razy bardziej zakaźny niż wirus HIV i możemy się nim zarazić poprzez skaleczenia skóry lub błon śluzowych, przetoczenie zakażonej krwi, a nawet podczas wizyty u dentysty, fryzjera czy w salonie tatuażu, gdzie mogą być używane nie wysterylizowane narzędzia. Warto zatem zgłosić się do szczepienia chroniącego naszą wątrobę przed tego typu chorobami. Profilaktyka może nas sporo kosztować, ale musimy pamiętać, że zdrowie jest bezcenne i czasem po prostu dobrze jest mieć pewną ochronę.

Świadomość, w jaki sposób można się zarazić już zmniejsza ryzyko zakażenia żółtaczką, ale to nie wszystko. Nie zawsze mamy na to wpływ, jak choćby w przypadku wątpliwej reputacji salonów tatuażu czy gabinetu stomatologicznego, których klientami nieraz jesteśmy. Szczepienie jest wskazane osobom, które zawsze miały problemy z wątrobą, a także tym, którzy zostali już zakażeni wirusem HBV. Ponadto wybierając się zagranicę na wakacje czy w jakimkolwiek innym celu, również dobrze jest się zaszczepić. Tam mogą nam się zdarzyć różne sytuacje, w których zapewne będziemy mieli styczność z wirusem.